Transport HDS – kiedy warto skorzystać z usług hydraulicznego dźwigu samochodowego?

Chcesz przetransportować kupione materiały budowlane, a firma w której zakupiłeś materiał nie posiada odpowiedniego sprzętu? Myślisz nad otworzeniem własnego punktu gastronomicznego, ale nie wiesz, jak przewieźć budkę z kebabem w miejsce docelowe? Posiadasz nową halę produkcyjną, ale nie wiesz jak przewieźć maszyny lub linie produkcyjne?

Odpowiedzią na te oraz inne dylematy logistyczne jest transport HDS.

Hydrauliczny dźwig samochodowy to dziś najpopularniejszy sposób na przewiezienie i rozładowanie wszelkich towarów, także tych wielkogabarytowych. Co więcej, samochody ciężarowe z dźwigiem hydraulicznym świetnie sprawdzają się także w wielu innych sektorach przemysłu, jak np. w przemyśle drzewnym. Z tego tekstu dowiesz się, czym dokładnie jest transport HDS, jak działa, a także kiedy warto z niego skorzystać. Zapraszamy do lektury!

Czym jest HDS – hydrauliczny dźwig samochodowy?

Choć termin HDS pojawia się dziś szczególnie często, nie każdy wie, co się za nim kryje. Hydrauliczny dźwig samochodowy jest to pojazd ciężarowy z charakterystycznym ramieniem. Warto podkreślić, że takie urządzenie może mieć bardzo duży udźwig i zasięg co sprawia, że może pracować jak niektóre żurawie samojezdne czyli popularne „dźwigi” które każdy z nas mija codziennie na drodze. Samochód HDS to również popularna „ciężarówka” do transportu ładunków którą każdy z nas doskonale zna i widuje każdego dnia. HDS to „dwa w jednym”. Z tego powodu jego zastosowania są bardzo szerokie, przy jednoczesnej redukcji kosztów. HDS czyli transport wraz z załadunkiem i rozładunkiem przy użyciu jednego pojazdu to również jeden problem logistyczny mniej. Brak konieczności koordynacji dwóch różnych usług powoduje oszczędność czasu i pieniędzy.

HDS zrewolucjonizował transport ładunków takich jak materiały budowlane, ale nie tylko, umożliwiając szybki załadunek, transport i  rozładunek przy pomocy jednego pojazdu. Dziś usługi HDS-ów wykorzystywane są aktywnie w każdym zakątku Polski, ponieważ jest to najszybszy i najskuteczniejszy sposób przewiezienia oraz rozładowania materiałów w konkretnej lokalizacji.

img-20220629-wa0009jpg

Typy HDS-ów

Istnieje co najmniej kilka typów HDS-ów. Podział ten powstał ze względu na różnorodne zapotrzebowania na usługi hydraulicznych dźwigów samochodowych. 

Najczęściej stosowane HDS-y to:

 • HDS z chwytakami,
 • HDS z dźwigiem pracującym w pionie i poziomie
 • HDS z dodatkowym ramieniem „łamanyn” typu fly-jib.

Dzięki tej różnorodności wśród dźwigów samochodowych możliwe jest rozładowanie każdego przywiezionego ładunku. Co więcej, zasięg ramienia zapewnia duże możliwości w zakresie pionowego i poziomego przenoszenia ładunku, a także możliwość montażu elementów konstrukcyjnych takich jak konstrukcje stalowe, zadaszenia, słupy, pylony reklamowe itp.. Transport HDS to rewolucja w usługach obejmujących przewóz towarów wielkogabarytowych, dlatego popularność dźwigów samochodowych stale rośnie.

Poznaj również: Zastosowania dźwigu HDS

Na czym polega transport HDS?

Skoro wiesz już, czym jest transport HDS, to z pewnością chcesz dowiedzieć się także jak to wszystko działa. Na samym początku trzeba wspomnieć o pracy dźwigu, gdyż to właśnie on gra w HDS-ach najważniejszą rolę.

Sercem każdego dźwigu na samochodzie ciężarowym, jest pompa hydrauliczna. Pompa hydrauliczna zasilana jest energią mechaniczną z silnika samochodu. Ten z kolei zmienia energię mechaniczną na hydrauliczną, która następnie zostaje wtłoczona do instalacji za pomocą odpowiedniego ciśnienia, kierowana jest do siłowników umożlwiających podnoszenie bardzo dużych ciężarów oraz sprawną pracę ramienia żurawia samochodowego. Sterowanie pracą każdego z siłowników odbywa się bezprzewodowo za pomocą specjalnego pilota który operator trzyma w dłoniach lub ma zawieszony na pasie. Takie rozwiązanie pozwala na możliwość zmiany miejsca przez operatora i przebywanie w miejscu bezpiecznym, ale także umożlwiającym dokładną obserwację ładunku co ma ogromne znaczenie podczas precyzyjnych operacji montażu konstrukcji.

Warto zaznaczyć, że operator takiego dźwigu samochodowego musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Dzięki temu jakość obsługi hydraulicznego dźwigu samochodowego będzie zawsze na maksymalnie wysokim poziomie i zapewni bezpieczeństwo w trakcie wykonywania zadania. O uprawnienia na obsługę pojazdów HDS mogą ubiegać się osoby, które skończyły 18 lat i posiadają prawo jazdy kategorii B. Przed przystąpieniem do kursu należy przejść odpowiednie badanie lekarskie.

IMG-20220318-WA0098jpg

Kiedy warto skorzystać z transportu HDS?

Popularność transportu HDS spowodowana jest jego elastyczną formą. Hydrauliczny dźwig na samochodzie jest w stanie załadować, przetransportować i wyładować praktycznie każdy ładunek. Hydrauliczny dźwig samochodowy znajduje zastosowanie przy przewozie:

 • kontenerów,

 • szkła,

 • materiałów budowlanych,

 • urządzeń i maszyn,

 • konstrukcji drewnianych oraz stalowych,

 • kiosków,

 • stróżówek,

 • szalunków.

Wynajęcie hydraulicznego dźwigu samochodowego jest dziś najbardziej praktycznym rozwiązaniem. Dodając do tego niską cenę takiej usługi, HDS to najbardziej opłacalny sposób na transport ładunków w tym również ponadgabarytowych.

Samochód ciężarowy z HDS nie ma problemu z manewrowaniem nawet w wąskich lokacjach, dzięki czemu może dowieźć ładunek w praktycznie każde miejsce. Duży udźwig oraz wysoki zasięg w pionie i poziomie sprawiają, że HDS-y stanowią podstawę montażu w wielu projektach budowlanych.

Transport HDS wykorzystywany jest w wielu sektorach branży budowlanej i przemysłowej.

Jeżeli poszukujesz doświadczonej firmy specjalizującej się w transporcie HDS, to PB Probis jest najlepszym wyborem. Posiadany jeden z największych i najmocniejszych HDS-ów w naszym regionie!