Zastosowania dźwigu HDS

Transport materiałów budowlanych, budki z kebabem czy maszyn przemysłowych jest sporym wyzwaniem logistycznym. Bez odpowiedniego sprzętu jest to praktycznie niemożliwe. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu – transport HDS!

Hydrauliczny dźwig samochodowy to obecnie najpopularniejszy sposób na skuteczny transport wielu różnych towarów, w tym także tych wielkogabarytowych. Samochody z dźwigiem HDS sprawdzają się także świetnie w wielu innych sektorach gospodarki, np. w przemyśle drzewnym.

Jakie są najczęstsze zastosowania dźwigu HDS? Jak wyglądają przepisy bezpieczeństwa oraz wymagania techniczne? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące dźwigów HDS znajdziesz poniżej.

Rodzaje dźwigów HDS

Skrót HDS oznacza „Hydrauliczny Dźwig Samochodowy”. Jest to zatem samochód ciężarowy z charakterystycznym ramieniem, które pozwala rozładowywać i załadowywać towar. Co ciekawe, niektóre z nich mogą mieć tak duży udźwig i zasięg, że wykorzystywane są jako żurawie samojezdne.

Warto dodać, że rozróżniamy co najmniej kilka rodzajów dźwigów HDS. Najbardziej powszechne są oczywiście te do użytku ogólnego. Charakteryzują się tym, że wysięgnik pracujący pionowo lub poziomo nie jest montowany na podwoziu pojazdu.

Kolejnym rodzajem są dźwigi HDS montowane zaraz za siedzeniem kierowcy. Używa się ich najczęściej w firmach transportowych. Dość popularne są także dźwigi HDS montowane w tylnej części z dodatkową skrzynią ładunkową.

Warto wspomnieć także o specjalistycznych dźwigach HDS do wycinki leśnej, które zamiast haków mają chwytaki służące do szybkiego i precyzyjnego przenoszenia drewna.

Jeśli chodzi o działanie dźwigów hydraulicznych, to podstawą ich zasilania jest pompa hydrauliczna. Czerpie ona moc z silnika spalinowego, do którego żuraw jest przytwierdzony. Jednymi z najważniejszych elementów konstrukcyjnych takiego dźwigu HDS (oprócz ramienia) są podpory, które stabilizują cały pojazd.
img-20220629-wa0013jpg

Zastosowania dźwigu HDS

Usługi dźwigowe potrzebne są w skutecznym i sprawnym transporcie wszelkich ciężkich ładunków, takich jak maszyny, urządzenia oraz materiały budowlane. Praktycznych zastosowań dźwigu HDS jest o wiele więcej, ponieważ przydaje się on wszędzie tam, gdzie trzeba podnieść, załadować lub rozładować ciężki towar.

Ze względu na swoją mobilność, dźwigi HDS cieszą się bardzo dużą popularnością i wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Warto zaznaczyć, że dźwigów HDS często używa się w zastępstwie dużych dźwigów, takich jak np. żurawie wieżowe.

Jakie są wymagania dla hydraulicznych dźwigów samochodowych?

Sprawne operowanie dźwigiem HDS wymaga nie tylko odpowiedniego doświadczenia, ale także kompetencji oraz przestrzegania przepisów bezpieczeństwa. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 7 grudnia 2012 – dźwig HDS podlega dozorowi technicznemu. Do obsługi dźwigów HDS niezbędne jest ukończenie kursu oraz zdanie egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego (UDT).

Do takiego egzaminu dopuszczane są osoby pełnoletnie z minimum podstawowym wykształceniem oraz z prawem jazdy kategorii C. Co więcej, konieczne jest także wykonanie badań lekarskich oraz przedstawienie zaświadczenia wskazującego na brak przeciwwskazań do obsługi pojazdów HDS.

Kurs do egzaminu trwa 40 godzin, w ciągu których kandydat zapoznaje się z zasadami bezpiecznej obsługi pojazdów HDS, poznaje ich budowę oraz uczy się prawidłowej konserwacji. Kursant poznaje także obowiązki operatora HDS oraz uczy się działania w awaryjnych sytuacjach.

Osiągnięcie pozytywnego wyniku egzaminu UDT sprawia, że osoba dostaje bezterminowe zaświadczenie (kat. UDT II Ż) uprawniające do obsługi wszystkich rodzajów żurawi przenośnych, przewoźnych oraz samojezdnych, z wyłączeniem żurawi wieżowych oraz szybkomontujących. Takie zaświadczenie należy mieć zawsze przy sobie w trakcie obsługi samochodu HDS.

Warto dodać, że powszechnie przyjęło się to, że nawet do samego kierowania samochodem HDS potrzebne są uprawnienia UDT, choć nie jest to ujęte w przepisach. Dlaczego tak jest? Ponieważ w trakcie podróży takim samochodem może dojść do awarii lub wypadku i wówczas będzie konieczne np. odłączenie żurawia lub przeładowanie towaru.

Przeczytaj również: Transport HDS - kiedy warto skorzystać z usług hydraulicznego dźwigu samochodowego?

Przykłady zastosowań dźwigu HDS w praktyce

Dźwig HDS pozwala na wykorzystanie siły, zasięgu i mobilności tego urządzenia do wykonywania różnych zadań w wielu sektorach gospodarki. Świetnie sprawdzi się zarówno w transporcie maszyn budowlanych na plac budowy, jak i podczas załadunku, transportu oraz wyładunku prefabrykatów do budynków, takich jak np. domy jednorodzinne.

Możliwości zastosowania dźwigów HDS jest naprawdę wiele, czego przykładem może być częsta obecność takich pojazdów na polskich drogach, placach budowy lub w trakcie montażu budek z jedzeniem czy kiosków.

Podsumowując, pojazdy HDS są dziś niezwykle popularne ze względu na bardzo szerokie zastosowanie, swoją skuteczność oraz imponującą mobilność. Niektóre rodzaje takich dźwigów z powodzeniem mogą zastąpić nawet potężne żurawie wieżowe.