Wady i zalety HDS

Hydrauliczne dźwigi samochodowe cieszą się obecnie ogromną popularnością. Te urządzenia pozwalają na przenoszenia dużych i ciężkich ładunków – dodając do tego elastyczność oraz mobilność otrzymujemy maszynę, która jest niezastąpionym wyposażeniem wielu branż!

W artykule przedstawimy zalety HDS, ale nie pominiemy też ich (nielicznych, ale jednak) wad. Opiszemy też kwestie związane z bezpieczeństwem. Zapraszamy do lektury!

Zalety HDS

Dźwig znajduje zastosowanie w każdej branży, w której potrzebne jest szybkie i przede wszystkim sprawne przenoszenie obiektów z miejsca na miejsce. Samochód HDS uważany jest za jeden z najlepszych sposobów na skuteczne transportowanie elementów przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej elastyczności i mobilności.

HDS może być stosowany nawet w bardzo ciasnej zabudowie, pomiędzy którą zwykły dźwig nie byłby w stanie wjechać. Ta właściwość sprawia, że HDS jest w stanie dojechać do praktycznie każdej lokalizacji wskazanej przez klienta. Warto też zaznaczyć, że HDSy wyróżniają się nie tylko swoją mobilnością, ale przede wszystkim zadowalającym udźwigiem.

Z tego też powodu wykorzystanie HDS jest dziś tak szerokie – od standardowej budowy, aż po wysypiska śmieci. Dźwigi HDS stanowią obecnie podstawę wielu różnych branż, w których sprawne przetransportowanie towaru w określone miejsce stanowi biznesowe „być albo nie być”.


Przeczytaj również: Transport HDS - kiedy warto skorzystać z usług hydraulicznego dźwigu samochodowego?

Wady HDS

Nie można jednak zapominać, że HDSy mają swoje ograniczenia, które sprawiają, że nie każdy może skorzystać z takiego rozwiązania. Mowa między innymi o koszcie zakup, konserwacji oraz napraw. Taka inwestycja wymaga wysokich nakładów finansowych, przez co nie każda firma jest w stanie pozwolić sobie na pojazd HDS.

Drugą bardzo istotną kwestią jest konieczność wykonywania regularnych szkoleń operatorów pojazdów HDS. Jest to kolejny wydatek, który należy ponieść, aby pojazd HDS używany był zgodnie z przepisami i, przede wszystkim, bezpiecznie.

Wszystko to generuje koszty, dlatego zakup pojazdu HDS jest dużą inwestycją, na którą pozwolić mogą sobie tylko nieliczne firmy. To sprawia, że tak popularny jest dziś wynajem tych pojazdów.

Dzięki temu możliwe jest korzystanie ze wszystkich zalet tego rozwiązania, bez konieczności ponoszenia kosztów zakupu oraz utrzymania samochodowego dźwigu hydraulicznego.

Bezpieczeństwo i przepisy dotyczące HDS

Pojazdy HDS znajdują zastosowanie w wielu branżach, dlatego tak istotne jest przestrzeganie zasad i przepisów dotyczących ich bezpiecznego użycia. Te mogące podnosić ogromne ciężary maszyny stanowią duże niebezpieczeństwo dla wszystkich pracowników, którzy znajdują się w pobliżu pojazdu.

To właśnie z tego powodu bardzo ważne jest szkolenie pracowników w zakresie najważniejszych standardów i procedur związanych z bezpieczeństwem. Regularne przeprowadzanie kursów jest kluczowe, aby użycie samochodowych dźwigów hydraulicznych zawsze przebiegało z zachowaniem zasad BHP.

Jak wyglądają procedury bezpieczeństwa dotyczące użycia HDS? Przede wszystkim strefa pracy samochodu powinna być bardzo wyraźnie zaznaczona. Oznakowanie musi być na tyle widoczne, aby nie było wątpliwości, że osoby postronne znajdują się w polu pracy dźwigu. Poza tym urządzenie nie może rozpocząć pracy, dopóki nie będzie miało włączonych świateł ostrzegawczych oraz zaciągniętego hamulca ręcznego.

To oczywiście tylko kilka z zasad, których operatorzy HDS uczą się na szkoleniach bezpieczeństwa. Przestrzeganie tych przepisów to zminimalizowanie ryzyka wypadku w trakcie pracy.

Zastosowania HDS w różnych branżach

Samochodowy dźwig hydrauliczny jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań do załadunku, transportu i wyładunku ciężkich towarów. Tego typu urządzenia sprawdzają się w transporcie, budownictwie oraz przemyśle. Elastyczność i mobilność pojazdów HDS sprawia, że mają one bardzo szerokie spektrum działania. Za pomocą dźwigu HDS można na przykład zarówno załadować, przetransportować i wyładować, jak i przewieźć oraz zamontować budkę z kebabem.

Dźwig HDS jest na tyle uniwersalny, że zapotrzebowanie na jego usługi ciągle rośnie!

Jak wspomnieliśmy powyżej, zakup takiego pojazdu jest kosztowny, dlatego dużym zainteresowaniem cieszy się dziś wynajem HDSów. Dzięki temu możliwe jest czerpanie wszystkich korzyści z mobilności oraz elastyczności pojazdu HDS bez ponoszenia dużych wydatków.

Przemysłowe zastosowania HDS sprawiają, że wynajem samochodowych dźwigów hydraulicznych jest dziś standardem w wielu branżach!
Przeczytaj więcej na temat: Zastosowań dźwigu HDS